23.01.2020

Jaki telewizor do 2000zł?

Wybór odpowiedniego telewizora nie może być spontaniczny. Musimy wziąć pod uwagę wiele parametrów technicznych, a także dodatkowych funkcji, na których nam zależy. Producenci telewizorów nie poprzestają na tworzeniu coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań, które mają sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającego klienta, przez co decyzja o wyborze odpowiedniego modelu okazuje się nie lada wyzwaniem. A co, jeśli jesteśmy ograniczeni budżetem 2000zł na zakup takiego sprzętu? Dziś podpowiemy, jak wybrać telewizor w tej kwocie, który trafi w nasze potrzeby.

Na co zwracać uwagę wybierając telewizor?

Bez względu na to, w jakim przedziale cenowym poszukujemy telewizora, musimy zwrócić uwagę na kilka jego parametrów technicznych:

Rodzaj wyświetlacza

Do wyboru mamy kilka rodzajów wyświetlaczy. LCD / LED to wyświetlacz należący do starszej technologii, w którym czerń jest nieco jaśniejsza, kontrast jest mniejszy oraz w niektórych przypadkach istnieje możliwość degradacji kolorów pod kątem. Z kolei OLED jest wyświetlaczem gwarantującym doskonałą czerń, wierne odwzorowanie kolorów, a także głęboki kontrast. Każda z diod wyświetlacza jest odpowiedzialna za emitowanie oddzielnego światła, co gwarantuje bardzo realistyczny i żywy obraz. Jest to jednak technologia, która sporo kosztuje i trudno znaleźć ją w telewizorach do kwoty 2000zł.

Ostatni rodzaj wyświetlacza, czyli QLED to technologia, która, mówiąc prosto,  wyświetlaczom LCD gwarantuje lepsze kolory oraz wyższą jasność. Wszystko to dzięki warstwie tzw. kropek kwantowych, czyli quantum dots. Pod względem jakości obrazu QLED można umieścić pomiędzy LCD / LED a QLED.

Rozdzielczość ekranu

Kolejny parametr, który należy wziąć pod uwagę, to rozdzielność ekranu – im jest ona wyższa, tym obraz jest bogatszy w szczegóły. Do wyboru mamy:

HD Ready – 1355×768 pikseli  – jest to rozdzielność, która stosowana jest w mniejszych urządzeniach i obecnie raczej rzadko spotykana.

Full HD – 1920×1080 pikseli – zapewnia dość wysoką szczegółowość obrazu, gdyż obraz widoczny na ekranie posiada aż 2 miliony kolorowych punktów.

Ultra HD / 4K – 3840×2160 pikseli – jest to rozdzielczość 4-krotnie większa niż w przypadku HD, obraz jest więc doskonałej jakości. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku oglądania telewizji na telewizorze Ultra HD będziemy widzieć wszelkie jego niedoskonałości.

Rozmiar telewizora

Bardzo ważny parametrem, ktory decyduje o wyborze idealnego telewizora, jest jego rozmiar. Powinien on być przede wszystkim dopasowany do wielkości pomieszczenia oraz naszej odległości od telewizora w momencie oglądania. W przypadku telewizorów Full HD najpopularniejsze rozmiary ekranów to 42,46, 48,50, 55, 60,65 cali. Wówczas dystans od telewizora powinien wynosić analogicznie; 193, 202, 210, 231, 252, 273 cm.

Jeśli chodzi o telewizory Ultra HD to w ich przypadku odległość od ekranu powinna wynosić: dla 43 cali – 90 – 181 cm, dla 49 cali – 103-206 cm, dla 55 cali – 126 – 231 cm, dla  65 cali – 137 – 275 cm, dla 75 cali: 158 – 315 cm, dla 82 cali – 172 – 344 cm.

Funkcje dodatkowe

Producenci telewizorów oferują coraz to nowe funkcje, dzięki którym chcą wyróżnić swoje produkty na tle konkurencji. Obecnie większość telewizorów to tzw. Smart TV, czyli urządzenia, za pomocą których możemy swobodnie korzystać z internetu, a  także sterować telewizorem za pomocą smartfona. Inną funkcją jest PVR, czyli możliwość nagrywania na dysk twardy, PiP, która umożliwia wyświetlanie jednocześnie dwóch obrazów, 3D, która wyświetla treści trójwymiarowych czy pilot z klawiaturą QWERTY, dzięki któremu można łatwiej korzystać z funkcji Smart.

Popularne modele telewizorów do 2000zł

Samsung 43NU7122

To telewizor FullHD o przekątnej 43 cali oraz rozdzielczością  3840×2160 px. Samsung 43NU7122 to model Smart TV, może być sterowany za pomocą smartfona. Wystarczy do tego zainstalowana aplikacja SmartThings. Telewizor wyposażony jest w tuner satelitarny DVB-S, a na obudowie ma trzy wejścia HDMI oraz dwa porty USB. Cena telewizora: ok. 1.600zł.

PHILIPS 55″ 55PUS6704 UHD

Telewizor Ultra HD o przekątnej 55 cali posiada ciekawe parametry techniczne. Jest to Smart TV, który wyposażony jest w specjalną funkcję Ambilight tworzącą efektowną poświatę za ekranem. Telewizor posiada 4 porty HDMI 2.0 oraz 2 porty USB. Cena telewizora: 1900-2200zł.

Brakuje środków na zakup telewizora? Sprawdź: pożyczka 1000zł.

LG 49UM7100 SMART

To telewizor 4K o przekątnej  49 cali. Podobnie, jak wcześniej wymienione modele, jest to telewizor Smart, do którego można dokupić inteligentny pilot sterowania. Posiada 3 porty HDMI 2.0 oraz 2 porty USB. Cena telewizora: 1700-1800zł.


Zakup telewizora to kosztowna inwestycja, która wymaga przemyślanej decyzji – w końcu urządzenie ma nam posłużyć na lata. W budżecie 2000zl mamy całkiem spory wybór dobrej jakości telewizorów. Jeśli nasze oczekiwania przekraczają możliwości finansowe, a zależy nam na udanych prezentach pod choinkę, pomocna może być pożyczka na święta, która pozwoli na zakup wymarzonego sprzętu. Pożyczkę spłacimy w ciągu miesiąca, a doskonałą jakością obrazu z naszego telewizora będziemy cieszyć się przez długi czas.