Zakup psa rasowego. Sprawdź jak się do tego przygotować

27.08.2019
Zakup psa rasowego. Sprawdź jak się do tego przygotować

Posiadanie rasowego psa to poważna decyzja, która musi być poprzedzona dokładną analizą naszych możliwości oraz wszystkich aspektów związanych z utrzymaniem czworonoga z rodowodem.  Niewątpliwie rasowy pies wiąże się z wydatkami, których nie każdy jest świadomy w momencie zakupu psa. O czym warto pamiętać, zanim podejmiemy decyzję o psie rasowym?

Wybór rasy

To niezwykle istotny element. Jeśli jeszcze nie wiemy, jakiej rasy psa chcemy posiadać, warto wybrać się na wystawę psów rasowych. Tam będziemy mogli nie tylko obejrzeć i porównać między sobą różne rasy psów, ale również porozmawiać z hodowcami, którzy będą w stanie udzielić nam cennych i praktycznych wskazówek.

Wybierając rasę psa kierujmy się nie tylko jego wyglądem, ale również cechami charakteru, które należy skonfrontować z naszymi własnymi. Pełen energii terrier nie będzie bowiem dobrym wyborem dla pary, która pracuje od rana do nocy, a sport i aktywność fizyczna nie jest jej mocną stroną. Taki pies zwyczajnie będzie się męczył, nie mając zaspokojonej jednej z podstawowych potrzeb. W tym przypadku z pewnością lepszym wyborem będzie zakup buldoga angielskiego, który cechuje się niskim poziomem aktywności.

Zanim więc podejmiemy decyzję o wyborze danej rasy, upewnijmy się, że będziemy w stanie zapewnić czworonogowi wszystkie warunki niezbędne do jego prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego.

Cena psa rasowego

Koszt zakupu psa zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rasy, którą wybraliśmy, ale również od hodowli, lokalizacji, a także linii genetycznej zwierzęcia.

Przykładowe ceny ras:

Maltańczyk – 1000 – 4000 zł

Buldog francuski – 3000-4500 zł

Owczarek niemiecki – 2000-3500 zł

Beagle – 1700-2500 zł

Szpic miniaturowy – 4000-8000 zł

Golden retriever – 3000-4000 zł

Amstaff – 3000-5000 zł

Decydując się na psa z hodowli, dokładnie sprawdźmy, czy jest ona prowadzona w sposób legalny i jest zarejestrowana w FCI. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że szczenię jest czystej rasy. Istnieje bowiem wiele pseudo hodowli, które oferują psy rasowe, a po czasie okazuje się, że szczenię pochodzi z mieszanych rodziców. Zastanawiająca może być też bardzo niska cena za szczeniaka rasowego. Jeśli znajdziemy taką ofertę, koniecznie sprawdźmy hodowlę w Związku Kynologicznym i poprośmy hodowcę o przedstawienie pełnej dokumentacji rodziców szczeniaka, a w szczególności o rodowód, w którym powinna znaleźć się informacja o 4 pokoleniach wstecz.

Wydatki związane z posiadaniem psa

Sam zakup psa rasowego to już spory wydatek, na który być może poświęciliśmy część swoich oszczędności. Jednak to nie koniec. Zanim przyprowadzimy psa do domu, musimy wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Do nich należą między innymi:

  • Smycz i obroża lub szeleczki,
  • 2 miski: na wodę i pokarm,
  • Kojec,
  • Zabawki,
  • Akcesoria pielęgnacyjne: szczotka do sierści, obcinacz do pazurów.

Koszt zakupu tych artykułów może wynieść nawet 500 zł.

Dodatkowo warto stworzyć specjalną psią apteczkę, w której znajdzie się:

  • Termometr,
  • Środek na biegunkę,
  • Przyrząd do usuwania kleszczy,
  • Plastry wodoodporne dla zwierząt,
  • Sól fizjologiczna.

To z kolei koszt rzędu 100 zł.

Kolejny wydatek, na który musimy się przygotować, to wizyty u weterynarza. Te bywają kosztowne, zwłaszcza, jeśli wiążą się z nagłymi przypadkami, które mogą zdarzyć się zarówno w domu, jak i na spacerze. Rozcięcie czy złamanie łapy, połknięcie niebezpiecznego przedmiotu to najczęstsze przyczyny nagłych wizyt u weterynarza, w których istotna jest bardzo szybka reakcja. Zabiegi pod narkozą mogą nas wówczas kosztować nawet kilkaset złotych, jednak jest to wydatek, z którego w chwili zagrożenia życia lub zdrowia psa nie możemy zrezygnować. W przypadku braku środków na koncie dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest niewielka pożyczka przez internet, którą możemy otrzymać nawet tego samego dnia. Pozwoli nam ona na opłatę kosztownego zabiegu bez konieczności szukania wsparcia w banku, co zwykle wiąże się z wieloma formalnościami.

Mała pożyczka 300-400 zł to kwota, którą możemy szybko i wygodnie spłać nie generując dodatkowych kosztów odsetkowych, pod warunkiem, że zobowiązanie oddamy w terminie.

Pies to członek rodziny

Posiadanie psa dla wielu osób będzie się wiązało ze zmianą dotychczasowych nawyków i trybu życia. Podejmiemy taką decyzję świadomie, licząc się tym, że często będziemy musieli zrezygnować z pewnych przyjemności na rzecz czworonoga. Ten jednak wynagrodzi nam swoją obecnością wszystko i bez względu na koszt, jaki wiąże się z jego zakupem, będzie dla nas prawdziwą ostoją na co dzień i wiernym towarzyszem życia.  

×