Ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego

27.08.2019
Ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego

Suma pieniędzy, jakie musimy włożyć w wykończenie mieszkania, będą uzależnione od wielu czynników. Między innymi od metrażu mieszkania, lokalizacji oraz użytych materiałów. Koszt może wynieść od 1000 do nawet 4000 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Kupując mieszkanie w dużym mieście, musimy liczyć się z poniesieniem większych kosztów.

Mieszkanie, mieszkaniu nierówne

Gotowe mieszkania deweloperskie nie mają jednego określonego stanu. Na pewno są w nim okna, drzwi zewnętrzne, podłączenia kanalizacyjne oraz ściany przygotowane do malowania bądź wymagające nałożenia na nie gładzi. Koszt wykończenia mieszkania będzie zależał od tego, jak dużo zmian będziemy chcieli wprowadzić. Dlatego przed zakupem, warto znaleźć takie, które będzie nam odpowiadać swoim układem, a pieniądze na dodatkowe wiercenia i zmiany w położeniu ścianek działowych, zainwestować w jego wykończenie.

Cena równa jakości

Zanim rozpoczniemy przygodę z wykańczaniem mieszkania, zastanówmy się do, jakiego standardu dążymy. Przyjmuje się, że za wykończenie jednego metra w mieszkaniu musimy wydać co najmniej 1000 złotych i oscyluje to raczej w niskim standardzie. Zakładając, że mamy 50 – metrowe mieszkanie, musielibyśmy zapłacić około 50 tysięcy złotych. W tym przedziale cenowym nie mamy co liczyć na naturalne, unikatowe materiały. Wiadomo im lepsza jakość, tym wyższa cena i standard również. Za średni będziemy musieli zapłacić około 2000 tysięcy złotych, a za wysoki co najmniej 3000 tysiące. Na który standard się zdecydujemy, zależy od kwoty, jaką dysponujemy. Jeżeli marzą nam się drewniane podłogi, a budżet nam to ogranicza, jest pewien sposób. Pożyczka na wykończenie mieszkania może pomóc w spełnieniu tego małego marzenia.

W co warto zainwestować, a gdzie zaoszczędzić

Wybierając średni lub wysoki standard naszego wykończenia, wcale nie musi oznaczać, że pozbędziemy się wszystkich pieniędzy. Można zastosować półśrodki. Już na początku ustalmy, co jest dla nas priorytetowe. Są pewne miejsca w mieszkaniu, które muszą być wykonane z dobrej jakości materiałów, aby posłużyły na lata i nadal wyglądały pięknie.

  • Podłoga – w końcu codziennie będziemy po niej chodzić. Musi być odporna na upadanie na nią ciężkich przedmiotów, wylanie się detergentów czy przesuwanie po niej mebli.
  • Armatura sanitarna – łazienka to miejsce, od którego zaczynasz każdy dzień i po prostu musisz czuć się w niej dobrze. Wybierz kafle, które będą ponadczasowe i nawet przy zmieniających się trendach, Twoja łazienka nadal będzie nowoczesna. Jeżeli chodzi o stricte sanitariat, to także zdecyduj się na te lepsze marki. Będziesz mieć gwarancję, że ich powłoka pozostanie niezmieniona przez lata.
  • Kuchnia – serce każdego domu. Spędzamy w niej sporą część swojego czasu, przygotowując posiłki dla całej rodziny. Blaty i szafki powinny być z dobrej jakości materiału, odpornego na uderzenia. Decydując się na przykład na blat marmurowy, mamy pewność, że przez długie lata będzie wyglądał jak nowy.

Wiemy już na co warto wydać nasze pieniądze. A gdzie w takim razie zaoszczędzić? Na przykład przy malowaniu mieszkania. Na rynku dostępnych jest bardzo wielu producentów farb. Różnią się one oczywiście ceną i pigmentacją. Jednak możemy nabyć dobrej jakości farbę, za rozsądną kwotę. Nie musimy kupować farb z mieszalników, ponieważ dostępna gama kolorów jest tak duża, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. A jej cena na pewno będzie niższa. Tnąc koszty możemy również pomyśleć o wyposażeniu naszego mieszkania. Nie musimy od razu mieć drewnianych, zdobionych szaf, wielkiej sofy z naturalnej skóry i tysiące dodatków. Pewne rzeczy można dokupować stopniowo, co pozwoli zmniejszyć wydatek pokrywający wykończenie mieszkania.

Z pomocą lub bez

Na ostateczną cenę wpłynie to, czy zdecydujemy się skorzystać z usług architekta wnętrz. Jeżeli wychodzimy z założenia, że jesteśmy sami w stanie urządzić mieszkanie bądź z pomocą inspirujących zdjęć w internecie – zróbmy to. Nie dość, że zaoszczędzimy pieniądze, to będziemy się przy tym dobrze bawić. Natomiast, kiedy marzy nam się mieszkanie jedyne w swoim rodzaju takie, którego nie ma w żadnej gazecie, wówczas zdecydujmy się na architekta. Jego orientacyjny koszt za zaaranżowanie jednego metra kwadratowego to około 90 złotych.

Nabywając mieszkanie w stanie deweloperskim, musimy wiedzieć, że to dopiero początek przygody i wydatków. Trzymając się pewnych zasad i reguł, możemy jednak wyjść z tego z odrobiną pieniędzy w portfelu. Wykańczając mieszkanie, weźmy pod uwagę nie to, co jest modne i na czasie, ale to, co nam się podoba. Mieszkania rodem wyjęte z katalogów wnętrzarskich wcale nie są najpiękniejsze. Odzwierciedlenie Twojej osoby w tym mieszkaniu nadaje mu uroku.

×