28.06.2021

Proste sposoby, by zaoszczędzić pieniądze tego lata (i dalej dobrze się bawić)

Każdy kocha lato. Długie dni, wyjazdy i niekończące się grille – wszystko to sprawia, że jest to najbardziej wyczekiwany okres roku. Lato potrafi być jednak także najbardziej kosztowną porą. Teraz gdy wszystko powoli się otwiera, każdy chce gdzieś wyskoczyć i dobrze się zabawić. Koszt wszystkich tych aktywności ostatecznie się jednak sumuje. Zanim więc zaczniesz planować wakacje, pomyśl najpierw, jak wpłynie to na twój budżet.


Dobra wiadomość jest taka, że istnieją proste sposoby na kontrolowanie Twoich wydatków. Musisz mieć jedynie plan i dowiedzieć się paru rzeczy. Nie uwierzysz, jak dużo możesz zaoszczędzić!
Oto 4 wskazówki, jak możesz zaoszczędzić pieniądze, nie rezygnując z wakacyjnych przeżyć.

Odkryj w sobie szefa kuchni

Jak oszczędzać na wyjściach? Zaproś do siebie rodzinę i przyjaciół! Jedzenie w domu to najszybszy sposób na ograniczenie wydatków. Wszyscy wiemy, że miły wieczór w restauracji może skończyć się roztrwonieniem zarobków z wielu dni pracy na jedzenie i picie. Zamiast wydawać pieniądze na wyjścia do restauracji, rozważ samodzielne przygotowanie posiłków.
Ważną częścią gotowania w domu jest planowanie posiłków. Czy wiesz, że przeciętna osoba wyrzuca około 40% pożywienia, które kupuje? Zamiast kupować rzeczy, których nie potrzebujesz, przed wyjściem do sklepu przygotuj listę zakupów i kup jedynie niezbędne produkty. Z czasem ujrzysz wspaniałe rezultaty!

Zacznij jeździć do pracy rowerem

Dokonując prostych decyzji dotyczących tego, jak się przemieszczamy, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli masz rower i nie mieszkasz zbyt daleko od pracy, rozważ oszczędzanie na paliwie i jazdę do pracy rowerem. Miesiące letnie szczególnie temu sprzyjają dzięki dobrej pogodzie i ciepłu. Korzyści jazdy rowerem zamiast samochodem są niezliczone. Poza oszczędzaniem pieniędzy ma to korzyści zdrowotne i jest przyjazne dla środowiska. Jest też po prostu dużo przyjemniejsze, a ruch, który to zapewni, może Cię nawet skłonić do zrezygnowania z siłowni na lato, dzięki czemu zaoszczędzisz jeszcze więcej!

Szukaj wakacji po zniżkowych cenach

Lato to świetny okres na podróże i odkrywanie nowych wspaniałych miejsc. Jednak zanim zarezerwujesz swój wyjazd, nie zapomnij spędzić trochę czasu, by upewnić się, że masz najlepszą ofertę. Jeśli Ci się nie spieszy, zachowaj elastyczność przy wybieraniu dat podróży i spróbuj znaleźć najbardziej opłacalny sposób na dotarcie do celu. Może to oznaczać rezerwację tańszych lotów w środku tygodnia lub podróż samochodem zamiast samolotem.
Kolejną opcją jest znalezienie pakietu wakacyjnego all-inclusive z biletami lotniczymi, hotelem i posiłkami wliczonymi w cenę. Pomoże Ci to sporo zaoszczędzić na jedzeniu, piciu i rozrywce.
Jeśli wolisz samodzielnie organizować zakwaterowanie, unikaj hoteli. Zamiast tego rozważ najczęściej dużo tańszy wynajem mieszkania. Mnóstwo opcji znajdziesz na Booking.com i Airbnb.

Otwórz wakacyjne konto oszczędnościowe

Oszczędzanie pieniędzy opiera się na planowaniu. Ważne jest, by na początku ustanowić cel i coś, na co oszczędzasz. Wakacje? Wycieczka z przyjaciółmi? Remont domu? Nawet gdy masz już inne konto oszczędnościowe, możesz otworzyć konto do oszczędzania wyłącznie na wakacje. Ułatwi to śledzenie postępów i osiągnięcie celu. Zamiast przelewania pieniędzy na konto oszczędnościowe co miesiąc, spróbuj robić to co tydzień. Pomoże Ci to szybciej osiągnąć cel i utrzymać motywację. Bycie konsekwentnym sprawi, że rezultaty Cię zadziwią!


Świadomy i przemyślany wysiłek z łatwością utrzyma Twój letni budżet pod kontrolą. Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby obniżyć wydatki podczas Twoich wakacji – nie poświęcając przy tym letniej zabawy!