09.02.2022

Tradycje walentynkowe w różnych zakątkach świata

Walentynki to jedno z najbardziej oczekiwanych świąt na całym świecie. Początki walentynek są niejasne, jednak uważa się, że święto to ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie, gdzie po raz pierwszy znane było jako Luperkalia. Pod koniec V wieku zostało ono oficjalnie zastąpione Dniem Świętego Walentego, nazwanym tak na cześć patrona zakochanych.

W dzisiejszych czasach 14 lutego najczęściej świętuje się obdarowując się kartkami, kwiatami, czekoladkami i innymi prezentami.

Jednakże wiele krajów zdołało nadać temu świętu osobisty charakter, kultywując swoje własne, niepowtarzalne tradycje. Dowiedz się, jak Dzień Zakochanych obchodzony jest w różnych miejscach na świecie, a kto wie, może nawet znajdziesz ciekawy pomysł na tegoroczne walentynki!

Japonia

W Japonii walentynki obchodzone są w dwóch różnych terminach. To kobiety wykonują pierwszy ruch i wręczają prezenty swoim ukochanym 14 lutego. Miesiąc później, 14 marca, czyli w tzw. Biały Dzień, mężczyźni odwzajemniają ten gest.

Kobiety zazwyczaj dają mężczyznom jeden z dwóch rodzajów czekolady: giri choco lub hon-mei. Giri choco to podarunek w nieromantycznym sensie dla przyjaciół i kolegów. Hon-mei natomiast przygotowuje się zazwyczaj ręcznie i wręcza się chłopakom lub mężom. Później, 14 marca, mężczyźni obdarowują kobiety jeszcze bardziej wymyślnymi prezentami i czekoladą.

Niemcy

W Niemczech walentynki świętuje się, wręczając sobie wzajemnie kwiaty, czekoladki i prezenty w kształcie świnek. Zwierzęta te są uważane w Niemczech za symbol szczęścia i pożądania, dlatego często tego dnia bliscy obdarowują się czekoladowymi świnkami, obrazkami lub ozdobami.

Niemcy również obchodzą walentynki piekąc pierniczki w kształcie serca i przyozdabiając je romantycznymi napisami.

Francja

Francja ma opinię jednego z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Nic więc dziwnego, że Francja od dawna obchodzi walentynki jako dzień dla zakochanych.

We Francji, w przeciwieństwie do niektórych krajów, walentynki są tylko dla zakochanych. Oznacza to, że przyjaciele, koledzy oraz rodzice nie dostają żadnych prezentów ani kartek z serduszkami. Pary świętują ten dzień, ciesząc się romantyczną kolacją i wymieniając się drobnymi upominkami.

W miejscowości Saint-Valentin co roku odbywa się dwudniowy festiwal, podczas którego organizowane są wystawy, spacery i kolacje przy świecach.

Brazylia

Ponieważ karnawał odbywa się zazwyczaj w lutym, Brazylijczycy wybierają świętowanie Dia dos Namorados (Dzień Zakochanych) zamiast walentynek. Dia dos Namorados odbywa się 12 czerwca na cześć świętego Antoniego, patrona małżeństwa. Jest to dzień, w którym pary udają się na odświętną kolację, wysyłają kwiaty i wręczają sobie prezenty. Ponadto w całym kraju odbywają się różne festiwale muzyczne i występy taneczne.

Filipiny

Na Filipinach samo wręczanie kwiatów czy wymiana prezentów to już za mało. W ostatnich latach popularne stało się branie udziału w tłumnych ceremoniach ślubnych w walentynki. Dzięki temu 14 lutego stał się najpopularniejszą rocznicą ślubu w tym kraju. Uroczystości te są sponsorowane przez rząd, aby pomóc tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na opłacenie wesela. Dofinansowanie obejmuje nawet torty, kwiaty i obrączki.

Creditstar życzy wszystkim udanych Walentynek!