17.12.2021

Proste wskazówki, jak zaoszczędzić pieniądze podczas świąt

Święta dla wielu z nas mogą być kosztownym okresem. Pomimo że Boże Narodzenie to okres, kiedy miło spędzamy czas z rodziną, aby mieć co wspominać, możemy również łatwo dać się wciągnąć w wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy. Zanim się spostrzeżemy, musimy zająć się prezentami, posiłkami w rodzinnym gronie, podróżami i wieloma innymi kwestiami.


Na szczęście wystarczy trochę planowania i odrobina kreatywności, aby nie przekroczyć budżetu i dobrze rozpocząć nowy rok.
Oto 5 prostych sposobów, które nie tylko pozwolą obniżyć świąteczne koszty, ale też przeżyć niezapomniane święta!

Śledź swoje wydatki

W tym roku zamiast zamykać oczy i liczyć, że wszystko samo dobrze się ułoży, ułóż konkretny plan na wszystkie wydatki.
Po pierwsze ustal, ile możesz wydać podczas świąt. Spróbuj pomyśleć o wszystkich świątecznych kosztach – nie tylko prezentach, ale także jedzeniu, rozrywce, dekoracjach i kosztach podróży. Po ustaleniu dokładnej kwoty przelej ją na osobne świąteczne konto oszczędnościowe.
Innym sposobem śledzenia kosztów jest korzystanie z aplikacji do budżetowania. Tutaj możesz sprawdzić niektóre z polecanych przez nas aplikacji.

Podziel się kosztami

Jeśli zapraszasz przyjaciół i rodzinę na posiłek czy przyjęcie, nie wstydź się powiedzieć im, co mogą ze sobą przynieść. Nawet jeśli to tylko kilka dodatkowych rzeczy, możesz zaoszczędzić zaskakującą kwotę. Na przykład napoje i desery są łatwe do przetransportowania, a mogą być jednymi z najdroższych rzeczy na liście zakupów. Dzielenie się kosztami jedzenia nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale także znacznie ułatwia catering!

Zrób świąteczne porządki

Wszyscy mamy zalegające w domu rzeczy, których już nie używamy: ubrania gromadzące kurz w szafie, starą elektronikę czy książki, których nigdy ponownie nie przeczytamy.
Rozważ sprzedaż wszelkich przedmiotów, które są w dobrym stanie, i zarób przy tym trochę dodatkowych pieniędzy. Zarobione pieniądze możesz przeznaczyć na swoje plany noworoczne lub wykorzystać na spłatę starego długu.

Nie kupuj za dużo jedzenia

Zaplanowanie wszystkich posiłków w okresie świątecznym to jeden z najłatwiejszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy.
Kiedy robimy zakupy na świąteczny obiad, kusi nas, aby dać się ponieść szaleństwu i kupić więcej jedzenia, niż faktycznie potrzebujemy. Zanim coś kupisz, zastanów się, czy ktoś z rodziny rzeczywiście to je, czy też kupujesz to „na wszelki wypadek”. Jeśli nie masz pewności co do ilości jedzenia, które musisz kupić, skorzystaj z kalkulatora żywności, na przykład planera porcji.

Ogranicz zbędne rzeczy

Rzuć okiem na swoje cotygodniowe wydatki i zastanów się, czy jest coś, z czego możesz zrezygnować w okresie świątecznym. Może nie będzie to łatwe, ale na pewno będzie warto.


Na przykład jeśli zwykle jesz poza domem lub kupujesz jedzenie w porze lunchu, weź do pracy własny posiłek. Albo zamiast kupować nowy strój na imprezę sylwestrową, spróbuj wyszukać coś wśród ubrań, które masz.
Jest wiele prostych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w okresie świątecznym. Ważne jest, aby stworzyć konkretny plan, ustalić realistyczne cele i uniknąć niepotrzebnych zakupów. Wydawaj mądrze i ciesz się końcem roku bez stresu!