25.02.2021

Kupuj inteligentnie: proste sztuczki, które każdy powinien znać

Dla wielu z nas zakupy stanowią dużą część naszego miesięcznego budżetu. Wydawanie pieniędzy to coś, czego nie można uniknąć. Jedynie możemy nauczyć się, jak mądrze je wydawać i stać się inteligentnymi kupującymi. Od czego zacząć? Inteligentne zakupy to nic trudnego. Musisz jedynie przygotować plan, przeprowadzić rozeznanie i wykazać się odrobiną cierpliwości.


Oto kilka prostych wskazówek dotyczących wydawania i oszczędzania – obu tych kwestii jednocześnie.

Od zakupów w sklepie stacjonarnym do zakupów online

Obecnie większość sklepów oferuje również opcję zakupu w Internecie. Kiedy spacerujesz po centrum handlowym i widzisz coś, co Ci się podoba, nie spiesz się od razu do kasy. Czasami w sklepie stacjonarnym produkt ma wyższą cenę, natomiast w sklepie internetowym jest przeceniony. Pamiętaj, że może być również odwrotnie. Więc nie spiesz się i upewnij się, że przed zakupem masz sprawdzone oba miejsca. 

Wybierz właściwy moment

Jeśli naprawdę chcesz dostać najlepszą ofertę, pomyśl o nadchodzącej porze roku z wyprzedzeniem. Kiedy zbliża się kolejna pora roku, sklepy muszą zaopatrzyć się w nowe towary, a artykuły z bieżącego sezonu trafiają do wyprzedaży. To świetny czas na zakupy! Jeśli więc jest coś, czego potrzebujesz na wiosnę lub lato, dobrze jest zacząć szukać tego już teraz.

Porównuj przed zakupem

Zwykle kupowanie pierwszej napotkanej rzeczy nie jest najlepszym pomysłem. Przed dokonaniem zakupu poświęć trochę czasu na porównanie dostępnych opcji. Jest wiele sklepów, które sprzedają dokładnie te same produkty po różnych cenach, więc możliwe, że gdzie indziej znajdziesz lepszą ofertę.
Kolejną dobrą wskazówką jest korzystanie ze stron internetowych, które umożliwiają sprawdzenie najniższej ceny oferowanej za ten sam produkt. Ułatwi Ci to życie i zapobiegnie konieczności ręcznego sprawdzania każdej strony. Poświęcenie czasu na porównanie przed zakupem pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także poczuć się lepiej, że udało Ci się wybrać najlepszą ofertę.

Kupuj sam

Jeśli często kupujesz rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, powodem mogą być zakupy w towarzystwie innych osób. Wielu z nas postrzega zakupy jako aktywność towarzyską. Tak, z przyjaciółmi lub rodziną jest o wiele fajniej, ale też może to być powodem zakupu niepotrzebnych produktów. Większość z nas nawet w niewielkim stopniu ulega sugestiom innych osób, przez co łatwo jest kupić coś, czego tak naprawdę nie potrzebujemy. Jeśli więc chcesz robić inteligentne zakupy, rób je sam.

Kupuj za gotówkę

Badania wykazały, że ludzie wydają do 50% więcej, płacąc kartami kredytowymi czy debetowymi. W tym sposobie płacenia jest coś, co sprawia, że czujemy, że nie używamy „prawdziwych” pieniędzy lub myślimy, że mamy ich więcej niż w rzeczywistości. Jeśli widzisz prawdziwe banknoty, trudniej je nadmiernie wydawać. 
Oczywiście zakupy przy użyciu karty są wygodniejsze, ale jeśli nie chcesz wydawać zbyt wiele, lepiej zostawić ją w domu.

Miej pewność

Czy czasami kupujesz jakiś produkt, chociaż w głębi duszy wiesz, że tak naprawdę go nie potrzebujesz? Prawdopodobnie wszyscy mamy z tym jakiś problem. Prostym sposobem na przekonanie się, czy naprawdę czegoś potrzebujesz, jest odpowiedzenie sobie na 3 pytania: po co potrzebuję tego produktu? W którym miejscu go wykorzystam? Czy jest choćby niewielka szansa, że ta rzecz w końcu będzie jedynie zbierać kurz? Dokładne przemyślenie przed zakupem jest szczególnie ważne, jeśli kupujesz coś drogiego. Jeśli nie masz pewności, to chociaż przemyśl konieczność zakupu przez dzień lub dwa, a potem podejmij decyzję.

Nie wydawaj mniej, wydawaj mądrze

Czy to nie wspaniale znaleźć porównywalny przedmiot za znacznie niższą cenę? No cóż, nie zawsze. Jeśli coś jest bardzo tanie, prawdopodobnie jest ku temu powód. Po co więc tracić czas i pieniądze na coś, co i tak prawdopodobnie wkrótce się zepsuje? Inwestowanie w jakość i kupowanie czegoś w wyższej cenie może początkowo kosztować więcej, to jednak będzie nam służyć dłużej. Dlatego w dłuższej perspektywie jest to zdecydowanie lepsza opcja dla Twojego portfela.
A teraz czas na zakupy! Pamiętaj tylko o tych powyższych prostych wskazówkach, a na pewno znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz czy pragniesz, w korzystnej cenie.