22.10.2021

Jak wyjść z długu: 3 wskazówki, które działają

Życie w zadłużeniu to niełatwa sprawa. Zaległości w spłacie kredytu, czynszu i innych rachunków mogą spowodować poważny stres finansowy. Może również uniemożliwić Ci osiągnięcie celów, które są dla Ciebie naprawdę ważne, takich jak zakup własnego domu lub oszczędzanie na emeryturę.


Zmiana Twojej sytuacji finansowej nie nastąpi z dnia na dzień. Wymaga zmiany nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy i silnej samodyscypliny.
Na szczęście, mając odpowiedni plan i sposób myślenia, możesz wyjść z długów znacznie szybciej niż myślisz.
Oto 3 skuteczne wskazówki, które pomogą Ci odzyskać kontrolę nad Twoimi finansami.

1. Pobierz aplikację do monitorowania wydatków

Monitorowanie wydatków, trzymanie się budżetu i budowanie oszczędności – to wszystko może być bardzo trudne do śledzenia. Na szczęście jest wiele narzędzi, które to ułatwiają. Świetnym rozwiązaniem jest używanie aplikacji do śledzenia wydatków. Współcześnie używamy aplikacji do niemalże wszystkiego: od zamawiania jedzenia do rejestrowania wizyt. Dlaczego by nie używać ich do zarządzania finansami?
Poniżej znajdziesz kilka sugestii:

  • Money Manager

Money Manager Expense & Budget jest jedną z najbardziej popularnych finansowych aplikacji  – co wcale nie dziwi. Jest przejrzysta i oferuje wiele użytecznych funkcji, jak finansowe planowanie czy śledzenie wydatków.
Po wprowadzeniu Twojego dochodu i wydatków, aplikacja generuje różne raporty: dzienne, tygodniowe i miesięczne, które pomagają śledzić wydatki w łatwy sposób.
Dostępna dla: Android i iOS

  • 1Money

Jeśli lubisz prosty design i wykresy, 1Money jest aplikacją, której potrzebujesz. Ta sprytna finansowa aplikacja zapewnia dokładny przegląd tego, na co idą Twoje pieniądze.
Oprócz wydatków możesz dodać do aplikacji swoje długi oraz cele, które planujesz osiągnąć w najbliższej przyszłości.
1Money pozwala również na przełączanie się między wieloma walutami, co jest szczególnie przydatne, gdy jesteś na wakacjach lub w podróży służbowej. Możesz także ustawić cele budżetowe i zsynchronizować aplikację na wielu urządzeniach, co oznacza, że zawsze możesz być na bieżąco ze swoimi finansami.
Dostępna dla: Android

2. Użyj metody kopertowej

Metoda kopertowa nie jest właściwie niczym nowym. Istnieje od dekad, ale nadal jest jednym z najłatwiejszych sposobów kontrolowania i śledzenia wydatków.
Czym jest metoda kopertowa?
Jest to technika zarządzania pieniędzmi, która dzieli Twoje pieniądze na różne kategorie wydatków. Jest to metoda wizualna, ponieważ wszystkie wydatki są dokonywane w gotówce i możesz dokładnie zobaczyć, jak wydajesz swoje pieniądze.
Zanim zaczniesz, określ ile pieniędzy zostało Ci po opłaceniu wszystkich rachunków. Następnie, wykonaj poniższe proste kroki:

  1. Kategoryzuj wszystkie wydatki (na przykład transport, artykuły spożywcze, rozrywka itp.) i ustal budżet na każdą kategorię. Staraj się unikać kategorii “różne”, ponieważ chcesz dokładnie wiedzieć, dokąd trafiają Twoje pieniądze.
  2. Przygotuj kopertę na każdą kategorię i wrzuć zabudżetowaną kwotę.
  3. Wydawaj z kopert.
  4. Gdy koperta jest pusta, oznacza to, że nie możesz już wydać z tej kategorii do następnego miesiąca.
  5. Analizuj swoje wydatki: sprawdź budżet każdego miesiąca i wprowadź zmiany, jeśli to konieczne.
Użyj metody kopertowej

3. Przejrzyj swoje subskrypcje

Jednym z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy i pozbycie się długów jest zmniejszenie wydatków, których nie potrzebujesz. W dzisiejszych czasach przy tak wielu usługach opartych na subskrypcji łatwo jest stracić kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Przejrzyj wyciąg z konta bankowego i znajdź wszystkie subskrypcje, których już nie używasz. Jeśli nie chodzisz już na siłownię, anuluj członkostwo i dodaj te pieniądze do swojego konta oszczędnościowego. Subskrypcje mogą nie kosztować zbyt wiele pojedynczo, ale sprawa wygląda inaczej, gdy je zsumujemy. I to są pieniądze, które możesz zaoszczędzić!

Trzymaj się planu

Skupienie jest kluczem do szybkiego wyjścia z długów. Prawdopodobnie zdarzy się, że zboczysz z kursu: pojawią się nieoczekiwane wydatki lub coś, czego naprawdę chcesz, pojawi się na wyprzedaży. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o swoich długoterminowych celach i o tym, jak będzie wyglądało Twoje życie w przyszłości, jeśli będziesz trzymać się planu.