13.09.2021

Jak przygotować dom na jesień

To znów ta pora roku. Dzieci wracają do szkoły, dni stają się krótsze, a liście zaczynają zmieniać kolor. Jesień to sezon na spacery i zachwycanie się pięknem przyrody, ale jej nadejście oznacza również, że spędzamy dużo więcej czasu w domu.

Więc jeśli już tego nie zrobiłaś, to teraz jest idealny moment, aby rozpocząć przygotowanie domu lub mieszkania na chłodniejsze miesiące. Dzięki kilku niewielkim zabiegom możesz zmienić swój dom w przytulne zacisze, w którym z przyjemnością położysz się na kanapie, aby cieszyć się filiżanką gorącej herbaty.
Oto kilka prostych pomysłów, jak przygotować dom na jesień.

Zacznij od porządnego sprzątania

Nowy sezon oznacza nowy początek. Wszyscy słyszeliśmy o wiosennych porządkach, ale czy kiedykolwiek urządziłaś jesienne porządki? Tak, sprzątanie nie jest najprzyjemniejszym sposobem na spędzenie weekendu, ale prawdopodobnie jest to coś, co trzeba zrobić. Eksperci ds. zdrowia zalecają porządne wysprzątanie domu dwa razy w roku — wiosną i jesienią. W lecie wszyscy spędzamy dużo czasu na zewnątrz, ciesząc się dobrą pogodą i aktywnością na świeżym powietrzu. Jednak gdy jesień tuż za rogiem, nadszedł czas, aby podwinąć rękawy, a potem w czystym domu i cieszyć się zdrowszym i szczęśliwym życiem.

Przeorganizuj się

Jeśli nie planujesz wkrótce wyjazdu na wakacje, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zmierzyć się z faktem, że nie będziesz już potrzebować letniej garderoby. Zacznij od przejrzenia wszystkich posiadanych ubrań. Jeśli jest coś, czego nigdy nie zakładasz, to dobry moment, aby się tego pozbyć i zrobić miejsce na nowe rzeczy. Zamiast wyrzucać ubrania, sprzedaj je lub oddaj na cele charytatywne.
Konieczne mogą okazać się również porządki w kuchennych szafkach. Kuchnia, która nie jest zorganizowana, może powodować problemy, nawet jeśli nie gotujesz zbyt często. Ponadto, jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz, prawdopodobnie stracisz pieniądze na zakup zbędnych duplikatów. Warto więc poświęcić kilka godzin na usunięcie przeterminowanej żywności i pozbycie się rzeczy, których nie używasz.

Wyjmij dodatki

Nie, nie musisz czekać na Boże Narodzenie, aby udekorować swoje wnętrza! Zaproszenie jesieni do domu nie oznacza zmiany wszystkich dekoracji wystarczy kilka drobnych szczegółów i akcesoriów. W tym sezonie królują ciepłe kolory w odcieniach złota. W zależności od charakteru wnętrza możesz wybrać różne odcienie czerwieni, pomarańczy i żółci. I oczywiście nie zapomnij wyjąć miękkich koców i poduszek.
Chcesz uzyskać maksymalnie jesienną atmosferę? Dodaj kilka świec zapachowych. To najprostszy sposób na stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery.

Zrób remont

Pamiętasz te prace remontowe, które od dłuższego czasu odkładasz na później? Jesień to sezon na ich realizację. To może być najlepszy czas, aby urządzić wymarzoną kuchnię lub odświeżyć sypialnię, zwłaszcza jeśli masz do dyspozycji skromniejszy budżet. Ponieważ jesienią zapotrzebowanie na prace remontowe w domu jest zwykle niższe, bardziej prawdopodobne jest, że wykonawcy będą dostępni. A to oznacza niższe koszty i krótszy czas oczekiwania. Teraz, gdy większość ludzi wróciła do pracy, a dzieci do szkoły, wszystkie prace remontowe można wykonać w ciągu dnia, nikomu nie przeszkadzając.

Zaaranżuj oświetlenie

Piękne oświetlenie może naprawdę zmienić charakter pomieszczenia. Gdy dni stają się krótsze, a wieczory ciemniejsze, powinniśmy różnymi sposobami wnieść więcej światła do naszych domów. Zastanów się nad użyciem lamp stołowych i podłogowych w połączeniu ze standardowym oświetleniem sufitowym.
Jeśli masz ogród, nie zapomnij o oświetleniu zewnętrznym. Nawet coś tak prostego, jak LED-owa lampka czy sznur światełek, może naprawdę ożywić twój ogród.


Jesień może być niesamowitą porą roku — jeśli dom jest na to gotowy. Skorzystaj z tych prostych pomysłów, aby sprawić, że będzie bardziej komfortowy, dzięki czemu docenisz jego ciepło i przytulność, gdy nadejdą chłodniejsze dni.