16.11.2021

5 przyjemnych hobby, do których nie musisz mieć pieniędzy

Praca w domu stała się dla wielu z nas nową normą. Skoro spędzamy w nim tyle czasu, nasze życie nie powinno ograniczać się jedynie do pracy przy komputerze, przeglądania mediów społecznościowych i oglądania telewizji. Ważne jest znalezienie czasu na oderwanie się od Internetu, relaks i nieco rozrywki w wolnych chwilach. Pozwala to zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Podjęcie jakiegoś hobby to świetny sposób na stawienie czoła wyzwaniom, zdobycie nowych umiejętności i wprowadzenie nieco więcej kreatywności do swojego życia. A czyż hobby nie są jeszcze przyjemniejsze, jeśli nic nie kosztują?


Oto 5 hobby, które zapewnią Ci zajęcie bez nadwyrężania budżetu:

Naucz się języka obcego

Od zawsze marzysz o opanowaniu jakiegoś języka? Nauka języka obcego przynosi wiele korzyści, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i ile masz lat. Przydaje się on nie tylko podczas podróży, lecz także daje nowe możliwości zatrudnienia i wg. badań poprawia pamięć oraz umiejętność wykonywania wielu zadań naraz.
Uczenie się języka było kiedyś drogie, gdyż wymagało znalezienia korepetytora lub nabycia książek do samodzielnej nauki. Obecnie można znaleźć online mnóstwo źródeł i aplikacji do nauki języków, które są zupełnie darmowe. Na przykład Duolingo to bezpłatna aplikacja oferująca ponad 35 języków. Zatem zacznij uczyć się już dziś, a rozmowy poćwiczysz już podczas kolejnego urlopu!

Zacznij ćwiczyć

Ćwiczenia to jedno z najlepszych (i najzdrowszych!) hobby, jakie możesz podjąć. Sporo osób jest przekonanych, że trenowanie wiąże się z wieloma wydatkami. W praktyce nie musisz wydawać ani grosza. Tak naprawdę nie potrzebujesz drogiego karnetu na siłownię ani domowego sprzętu do fitness. Mnóstwo ćwiczeń, takich jak deska, podciąganie, przysiady czy pompki, możesz wykonywać, nie mając jakiegokolwiek specjalistycznego sprzętu.
Ponadto możesz po prostu wejść na portal YouTube i wyszukać tysiące filmów o różnej tematyce, od intensywnych treningów interwałowych przez jogę po zajęcia taneczne.

Zostań wolontariuszem

Wolontariat to jedno z najbardziej satysfakcjonujących hobby. Nie musisz inwestować nic poza swoim czasem! Pomaganie innym poprawia nastrój, a przy okazji możesz zdobyć nowe umiejętności i nawiązać znajomości. Zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie to ważne tematy od kiedy zaczęła się pandemia, a pomaganie innym zdaje się być ważniejsze niż kiedykolwiek.
Osoby, które zgłaszają się do wolontariatu są według najnowszych badań bardziej zadowolone z życia i z czasem stają się szczęśliwsze.
Możesz wyprowadzać na spacer psy z lokalnego schroniska, być wolontariuszem w banku żywności czy po prostu poświęcić kilka godzin w tygodniu na zbieranie śmieci w najbliższym sąsiedztwie.

Zdobądź nowe umiejętności kulinarne

Gotowanie to bardzo przydatna umiejętność – a w nagrodę możesz zjeść przygotowane pyszności! Kiedy ostatnio zdarzyło Ci się ugotować coś całkiem nowego? Dostępnych jest wiele źródeł ułatwiających eksperymentowanie z nowymi i ekscytującymi przepisami. To również hobby, które pomaga lepiej poznać różne kultury i zacząć się zdrowiej odżywiać. Nawet jeśli lubisz chodzić do restauracji, gotowanie w domu może czasem być znacznie przyjemniejsze (i zdecydowanie tańsze!).
Jako, że musisz skupić się na jednym zadaniu naraz, pomaga ono również się zrelaksować i oderwać myśli od innych rzeczy.

Medytuj

Medytowanie to świetny sposób na zsynchronizowanie myśli z ciałem i odnalezienie równowagi w życiu. Najlepsze jest to, że to niezwykle proste zajęcie możesz wykonywać praktycznie wszędzie i w dowolnej chwili. Udowodniono, że codzienne medytowanie zmniejsza stres, niepokój i poprawia koncentrację. Na początek możesz znaleźć krótsze przewodniki po medytacji z omówieniem sesji lub pobrać odpowiednią aplikację np. InsightTimer.
Istnieją liczne darmowe hobby umożliwiające odczuwanie więcej szczęścia, nabycie nowych umiejętności i mające dobry wpływ na karierę. Najważniejsze, to zastanowić się, co sprawia Ci największą radość i najbardziej Cię inspiruje. Z pewnością znajdziesz coś, dzięki czemu Twoje dni staną się przyjemniejsze i poczujesz satysfakcję z poznania czegoś przydatnego.