27.08.2019

Zakup psa rasowego. Sprawdź jak się do tego przygotować

Posiadanie rasowego psa to poważna decyzja, która musi być poprzedzona dokładną analizą naszych możliwości oraz wszystkich aspektów związanych z utrzymaniem czworonoga z rodowodem.  Niewątpliwie rasowy pies wiąże się z wydatkami, których nie każdy jest świadomy w momencie zakupu psa. O czym warto pamiętać, zanim podejmiemy decyzję o psie rasowym?

Wybór rasy

To niezwykle istotny element. Jeśli jeszcze nie wiemy, jakiej rasy psa chcemy posiadać, warto wybrać się na wystawę psów rasowych. Tam będziemy mogli nie tylko obejrzeć i porównać między sobą różne rasy psów, ale również porozmawiać z hodowcami, którzy będą w stanie udzielić nam cennych i praktycznych wskazówek.

Wybierając rasę psa kierujmy się nie tylko jego wyglądem, ale również cechami charakteru, które należy skonfrontować z naszymi własnymi. Pełen energii terrier nie będzie bowiem dobrym wyborem dla pary, która pracuje od rana do nocy, a sport i aktywność fizyczna nie jest jej mocną stroną. Taki pies zwyczajnie będzie się męczył, nie mając zaspokojonej jednej z podstawowych potrzeb. W tym przypadku z pewnością lepszym wyborem będzie zakup buldoga angielskiego, który cechuje się niskim poziomem aktywności.

Zanim więc podejmiemy decyzję o wyborze danej rasy, upewnijmy się, że będziemy w stanie zapewnić czworonogowi wszystkie warunki niezbędne do jego prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego.

Cena psa rasowego

Koszt zakupu psa zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rasy, którą wybraliśmy, ale również od hodowli, lokalizacji, a także linii genetycznej zwierzęcia.

Przykładowe ceny ras:

Maltańczyk – 1000 – 4000 zł

Buldog francuski – 3000-4500 zł

Owczarek niemiecki – 2000-3500 zł

Beagle – 1700-2500 zł

Szpic miniaturowy – 4000-8000 zł

Golden retriever – 3000-4000 zł

Amstaff – 3000-5000 zł

Decydując się na psa z hodowli, dokładnie sprawdźmy, czy jest ona prowadzona w sposób legalny i jest zarejestrowana w FCI. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że szczenię jest czystej rasy. Istnieje bowiem wiele pseudo hodowli, które oferują psy rasowe, a po czasie okazuje się, że szczenię pochodzi z mieszanych rodziców. Zastanawiająca może być też bardzo niska cena za szczeniaka rasowego. Jeśli znajdziemy taką ofertę, koniecznie sprawdźmy hodowlę w Związku Kynologicznym i poprośmy hodowcę o przedstawienie pełnej dokumentacji rodziców szczeniaka, a w szczególności o rodowód, w którym powinna znaleźć się informacja o 4 pokoleniach wstecz.

Wydatki związane z posiadaniem psa

Sam zakup psa rasowego to już spory wydatek, na który być może poświęciliśmy część swoich oszczędności. Jednak to nie koniec. Zanim przyprowadzimy psa do domu, musimy wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Do nich należą między innymi:

  • Smycz i obroża lub szeleczki,
  • 2 miski: na wodę i pokarm,
  • Kojec,
  • Zabawki,
  • Akcesoria pielęgnacyjne: szczotka do sierści, obcinacz do pazurów.

Koszt zakupu tych artykułów może wynieść nawet 500 zł.

Dodatkowo warto stworzyć specjalną psią apteczkę, w której znajdzie się:

  • Termometr,
  • Środek na biegunkę,
  • Przyrząd do usuwania kleszczy,
  • Plastry wodoodporne dla zwierząt,
  • Sól fizjologiczna.

To z kolei koszt rzędu 100 zł.

Kolejny wydatek, na który musimy się przygotować, to wizyty u weterynarza. Te bywają kosztowne, zwłaszcza, jeśli wiążą się z nagłymi przypadkami, które mogą zdarzyć się zarówno w domu, jak i na spacerze. Rozcięcie czy złamanie łapy, połknięcie niebezpiecznego przedmiotu to najczęstsze przyczyny nagłych wizyt u weterynarza, w których istotna jest bardzo szybka reakcja. Zabiegi pod narkozą mogą nas wówczas kosztować nawet kilkaset złotych, jednak jest to wydatek, z którego w chwili zagrożenia życia lub zdrowia psa nie możemy zrezygnować. W przypadku braku środków na koncie dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest niewielka pożyczka przez internet, którą możemy otrzymać nawet tego samego dnia. Pozwoli nam ona na opłatę kosztownego zabiegu bez konieczności szukania wsparcia w banku, co zwykle wiąże się z wieloma formalnościami.

Mała pożyczka 300-400 zł to kwota, którą możemy szybko i wygodnie spłać nie generując dodatkowych kosztów odsetkowych, pod warunkiem, że zobowiązanie oddamy w terminie.

Pies to członek rodziny

Posiadanie psa dla wielu osób będzie się wiązało ze zmianą dotychczasowych nawyków i trybu życia. Podejmiemy taką decyzję świadomie, licząc się tym, że często będziemy musieli zrezygnować z pewnych przyjemności na rzecz czworonoga. Ten jednak wynagrodzi nam swoją obecnością wszystko i bez względu na koszt, jaki wiąże się z jego zakupem, będzie dla nas prawdziwą ostoją na co dzień i wiernym towarzyszem życia.