Jak tanio wyremontować łazienkę?

23.08.2019
Jak tanio wyremontować łazienkę?

Remont łazienki zwykle jest dużym obciążeniem finansowym. Jednak stosując kilka sprawdzonych metod można zrealizować najważniejsze prace za niewysoką cenę. Niektóre usługi remontowe trzeba zlecić specjalistom, ale część z nich da się wykonać samodzielnie. Jak oszczędnie wyremontować łazienkę?

Budżet a zakres prac remontowych

Planując tani remont łazienki, warto na początek zastanowić się, jaki budżet możemy na ten cel przeznaczyć. To od niego zależy zakres realizowanych prac, a także wybór materiałów wykończeniowych. Ustalając górną granicę cenową należy pamiętać o uwzględnieniu różnych nieoczekiwanych wydatków.

Po dokonaniu wstępnych szacunków, można przystąpić do określenia zakresu prac niezbędnych oraz drugorzędnych. Niektóre łazienki wymagają jedynie odświeżenia ścian czy wymiany armatury i mebli. W innych konieczne okaże się, położenie nowych kafelków oraz zainstalowanie lepszych grzejników. Pomieszczenie najlepiej bardzo dokładnie obejrzeć, a następnie ustalić priorytetowe działania. W ten sposób obliczymy budżet potrzebny na wykonanie niezbędnych prac, a jeśli uda nam zaoszczędzić na nich trochę pieniędzy, będziemy mogli przeznaczyć te środki na wykonanie prac z listy tych mniej ważnych.

Oszczędności na zakupach

Największe wydatki związane z remontem łazienki obejmują wymianę armatury oraz kafli, zwłaszcza, jeśli wiązać się to będzie ze skuciem ścian i podłogi. Gdzie w tych obszarach szukać oszczędności? Jest na to kilka pomysłów. Pierwszym z nich jest zakup toalety wolnostojącej zamiast do zabudowy, która jest bardziej kosztowna. Jeśli montujemy prysznic, możemy zrezygnować z brodzika na rzecz rozwiązania walk in, czyli kabiny pozbawionej brodzika i najczęściej oddzielonej od reszty łazienki szklaną lub murowaną powierzchnią (rozwiązanie idealne w przypadku, gdy w łazience posiadamy już wnękę na prysznic).

Z kolei wysoki koszt zakupu nowej armatury możemy obniżyć, wybierając produkty z niższej półki cenowej. Jeśli jednak nie chcemy oszczędzać na jakości, dobrym rozwiązaniem będzie odwiedzenie outletów z wyposażeniem łazienek, gdzie w promocji możemy nabyć armaturę z końcówek kolekcji lub na przykład produkty powystawowe w obniżonej cenie.

A jak zaoszczędzić na kaflach? Jednym z pomysłów jest zrezygnowanie z kafelkowania ścian aż pod sufit, innym – całkowita rezygnacja z kafelek na ścianie i użycie zamiast nich modnej tapety łazienkowej czy pomalowanie ścian specjalną farbą łazienkową.

Oszczędność na pracach

Wynajęcie wyspecjalizowanych fachowców pochłania zwykle nawet kilkadziesiąt procent kosztów remontu łazienki. Najprostsze prace warto zatem wykonać samemu, co znacząco wpłynie na oszczędność. Samodzielnie można skuć ceramikę, pomalować ściany czy wykonać wylewkę poziomującą podłogę czy zamontować oświetlenie. Prace te są stosunkowo proste, a pozwalają zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.Lepiej samodzielnie nie wymieniać armatury lub instalacji grzewczej, jeśli nie jesteśmy w tym zakresie specjalistami, ponieważ wymaga to dużej precyzji oraz doświadczenia.

Ile kosztuje remont łazienki?

Można założyć, że łączny koszt prac wykonywanych w przeciętnej łazience (o powierzchni kilku m2) to niespełna 10 tys. zł. Obejmuje kompleksowy remont wnętrza, włącznie z wymianą instalacji, kuciem i położeniem płytek, malowaniem, uzupełnieniem wyposażenia oraz wymianą urządzeń sanitarnych. Wykonując część prac samodzielnie i korzystając z tańszych materiałów, całość może się zamknąć w kwocie 5-6 tysięcy złotych.

Jeśli interesuje Cię większy remont, sprawdź ile kosztuje wykończenie mieszkania.

Jeżeli koszty realizacji okażą się niedoszacowane, dobrym rozwiązaniem jest pożyczka na remont przez internet. Zaletą takiej pożyczki jest przede wszystkim szybka procedura. Pieniądze możemy otrzymać jeszcze tego samego dnia, w którym złożyliśmy wniosek o pożyczkę. Zaletą tego rodzaju rozwiązania finansowego jest brak wymogu podania celu pożyczki, dzięki czemu nie trzeba dokumentować przed pożyczkodawcą faktu realizacji remontu.

×